Jak na úspěšnou firemní cyklokulturu? Y Soft nabízí odpověď

Článek pochází z roku 2014 a je pravděpodobné, že se v mezičase podmínky pro cyklodopravu ve firmě Y Soft dále zlepšily! Děkujeme Brnu na kole za poskytnutí původní reportáže.

„Kvůli nedostatku parkovacích míst pro auta máme přímo před firmou kryté parkování pro kola. Pro firmu je to výhodné a lidé mají možnost si vybrat“, začíná exkurzi po cyklopřátelské firmě Hanka Skořepová, marketingová specialistka Y Softu.


Do brněnského technologického parku dojíždí deset tisíc lidí do práce, parkovacích míst je však pomálu. I proto firma Y Soft podporuje své lidi pro cesty do práce na kole.


Do práce na kole dojíždí ve firmě průměrně kolem 25 lidí v jeden den, to je zhruba každý pátý nebo šestý zaměstnanec brněnské centrály firmy. „Na kole do práce jezdí i 2 z 8 členů vedení firmy“, dodává Hanka a dále popisuje výhody kola pro pracovní den: „Jezdím do práce na kole jednu cestu 25 minut, to je skoro celá hodina pohybu denně. Ušetří mi to čas, nemusím řešit parkování auta a navíc mě to po ránu nakopne a jsem rozjetá na celý den.“


Krytý přístřešek chrání kola před počasím. Přístřešek se nachází přímo před zraky recepčních, navíc jsou na něj pro vyšší bezpečnost nasměrovány také kamery.

Do Y Softu lidé nejen jezdí na kole, ale také běhají. Když si člověk cestou do práce mákne tak, že se u toho zpotí, hned za recepcí na něj čekají sprchy. Pokud nemáte vlastní ručník, nevadí, k dispozici jsou erární ručníky, které firma pravidelně mění za čerstvé.

Při dalším postupu do bývalé výrobní haly, v které firma Y Soft v Brně sídlí, vstoupíte do relaxační zóny. Čerstvé ovoce, stolní fotbal, kulečník nebo i akvárium utvářejí prostor volně otevřený pro všechny zaměstnance.  


Samozřejmostí jsou i zámky na kola poskytované firmou. „Kdo nemá vlastní zámek, může si půjčit zámek na recepci,“ popisuje Hanka.


Jednou z překážek pro dojíždění do práce na kole je absence sprch na pracovišti. Firma Y Soft si je toho dobře vědoma a ke sprchám nabízí svým lidem i ručníky.

Kolo je ve firmě Y Soft docela normální věc, kterou najdete klidně i v kanceláři vedle pracovního stolu. Přítomnost „cyklokultury“ ve firmě dělá kolo normální pro všechny. „Velkou roli hraje, pokud ve firmě vůbec někdo jezdí na kole a ostatní se od něj díky tomu mohou inspirovat. Spousta kolegů si řekla, že také zkusí jezdit do práce na kole, když to viděli u ostatních“, komentuje Hanka silnou účast firmy Y Soft v kampani Do práce na kole. I díky tomu, že firma svým lidem hradí startovné v kampani, se Do práce na kole zúčastnilo celých 5 týmů.


Kdo si nechce nechat kolo venku v přístřešku na kola, má možnost si jej vzít rovnou k sobě do kanceláře.

Jitka Jirků

manažerka projektu