Luxusní zázemí pro zaměstnance - příběh ze Sydney

Nejdříve jedno anglické trojsloví, které zní “end of trip facilities”. Do češtiny je překládáno jako zázemí pro cyklisty. Jedná se o zařízení, vybavení či služby, které usnadňují dojíždění do práce na kole. Typicky se jedná o uložení kol (stojany, přístřešek na kola, parkování v garáži aj.), sprchy, šatny, skříňky, toaletní potřeby, které mohou povzbudit zaměstnance k tomu, aby se neobávali jezdit do práce na kole. Taková zařízení jsou důležitá primárně pro sportovněji založené lidi, případně pro dojíždějící z delší vzdálenosti.

V Australském Sydney vyzvedli “end of trip facilities” na novou úroveň, a to ze dvou příčin. Za prvé, v obchodním centru města je vysoká konkurence mezi pronájmy kancelářských prostor a pronajímatelé se snaží vyjít maximálně vstříc potřebám svých klientů. Za druhé, hlavním motorem pro tento realitní trh je právě poptávka po úschově kol a dalších dostupných “end of trip facilities”, která přesáhla poptávku po parkovacích místech pro automobily.

Provozovatelé Grosvenor Place k této příležitosti přistoupili bez kompromisů. Během rekonstrukce v roce 2015 utratili v přepočtu 180 milionů Kč za vytvoření něčeho, co nazývají “Camerino”. Slovo Camerino v italštině znamená šatna, namístě samotném se potom projevuje především všudepřítomným italským mramorem. Camerino nabízí klimatizované prostředí, opulentní privátní sprchové kouty se sedátky z leštěného kamene, sušárny. U zrcadla najdete fén, žehličku na vlasy, a dokonce i žehlící prkno a leštičku na boty.

Ředitel Grosvenor Place John Derrick očekává, že nájemníci budou Camerino využívat pro všemožné účely. “Vybavení Camerina bude poskytovat nejvyšší možný pocit komfortu pro nájemníky budovy, v lidech bude vzbuzovat až pocit dekadence,” popsal.

Pro lidi dojíždějící na kole je na místě k dispozici 230 stojanů na kola, cyklodílna s montážním stojanem na kolo, nářadí, kompresor, sušárna na oblečení s 54 skříňkami, malá centrifuga, která vysuší sportovní oblečení za osm sekund, automat na cyklopříslušenství jako jsou blikačky, duše, zámky a výživa.

(Článek s úpravami převzat od Brno na kole)
 

 
 
 
 
 
Jitka Jirků

manažerka projektu