Servisní stojan - malá položka pro rozpočet, velký užitek pro zaměstnance

Co dělat, když se vám na kole něco povolí anebo dorazíte do práce s defektem? V nejlepším případě chcete na kole zase z práce pohodlně odjet a neřešit nějaké přesuny do servisu. Certifikace myslí i na tyto situace a snaží se motivovat firmy k tomu, aby na tyto situace byly připraveny. A to rovnou třemi položkami za celkem 19 bodů:

3.1 Firemní sada cyklonářadí na pracovišti, 9 bodů, na pracovišti je dostupné nářadí pro opravu kol.

3.2 Přeměna místnosti na opravnu kol nebo instalace montážního stojanu, 7 bodů, existuje vyhrazené místo pro použití nářadí.

4.7 Základní servisní sada v blízkosti parkoviště pro kola (nebo přímo na něm), 3 body, nářadí je hned po ruce, člověk jej nemusí shánět na druhém konci pracoviště.


Jednoduchou odpovědí na všechny tyto tři položky je pořízení samoobslužného servisního stojanu pro kola, který je již vybaven nářadím, třeba i pumpou a je umístěn buď přímo u parkování kol nebo bezprostředně v jeho blízkosti. Co je to samoobslužný servisní stojan? Jedná se buď o sloup anebo platformu uchycenou na zdi, do kterých lze za sedlovou tyč zavěsit jízdní kolo. Stojan je vybaven běžným nářadím, které je zabezpečeno proti odnesení ocelovým lankem. Většinou je stojan vybaven i pumpou. 

ibombo.png
Doporučujeme stojan ibombo, který v Česku získáte od CykloHubu, který je partnerem certifikace. Všechny certifikované firmy získávají slevu 1500 až 4000 Kč na servisní stojany CykloHubu.

mantis-stojan.jpg
Veřejný servisní stojan od slovinské firmy Mantis.

rasti-stojan.jpg
Stejný typ stojanu od německé firmy Rasti.

THS-1_003.jpg
Řešení pro zavěšení na zeď od firmy Park Tool, bez pumpy.

Samooblsužný montážní stojan je ideální umístit přímo k parkování kol. Stojan tak může být umístěn venku u stání pro kola, v blízkosti přístřešku pro kola nebo v podzemních garážích. Cena stojanu se podle konfigurace pohybuje zhruba mezi 1000 až 2000 EUR. Okolí stojanu je rozumné vybavit i dalším materiálem, přinejmenším sadou na lepení duší, anebo rovnou náhradními dušemi v běžných rozměrech (26 a 28 palců).

Dodavatelé:
 

  • CykloHub, cena stojanu s nářadím a pumpou od 950 EUR, pro držitele certifikace sleva 1500 až 4000 Kč - DOPORUČUJEME
  • Mantis, cena stojanu s nářadím a pumpou cca 1000 EUR
  • Rasti, cena stojanu s nářadím a pumpou (model Mandau) 1500 EUR vnitřní instalace, 1861 EUR venkovní instalace; bez pumpy podle modelu 770 EUR (Este model) až 983 EUR (Mandau model)
  • Park Tool, cena stojanu s nářadím pro zavěšení na zeď cca 320 EUR; stejné řešení od Rasti za 350 - 500 EUR, od Mantisu cca 400 EUR

Jitka Jirků

manažerka projektu