První české firmy mohou získat evropský standard certifikovaného cyklozaměstnavatele

Evropský standard „Cycle Friendly Employer Certification“ přenesla Nadace Partnerství do České republiky a adaptovala je speciálně pro tuzemské podmínky. „Pracoviště je hodnoceno až podle 49 kritérií rozdělených do šesti tematických oblastí. Za každé splněné kritérium firma získává body a podle celkového počtu bodů dosahuje bronzové, stříbrné nebo zlaté certifikace, která odpovídá evropskému standardu. Po vyplnění online dotazníku firmu navštíví auditor certifikace, který firemní výsledky se zástupcem firmy znovu projde, a následně firma získává certifikát platný na tři roky,“ vysvětluje fungování certifikace její koordinátor Michal Šindelář.

Certifikace je určena pro firmy, pro které je péče o zaměstnance prioritou a chtějí být atraktivním zaměstnavatelem. Díky certifikaci firma získá kompas, jak postupovat v péči o nemotorovou mobilitu svých pracovníků. Certifikace je způsob, jak se přihlásit k odpovědnosti za zdravé životní prostředí, na které má čím dál větší dopad individuální motorová doprava ve městech.

„Jízda na kole je jako fyzické cvičení před prací. Zaměstnanci jsou fit, tráví méně času na nemocenské, méně chybují, dosahují lepší psychické pohody a jejich celková produktivita je vyšší. Zároveň šetří náklady, jak firmám v centrech měst, které si nemusí vydržovat tolik parkovacích míst pro auta, tak i samotným zaměstnancům,“ popisuje Michal Šindelář výhody, kterých požívají cyklozaměstnavatelé.
Rovnou na zlatou úroveň certifikace dosáhla brněnská firma Thermo Fisher Scientific vyrábějící elektronové mikroskopy. „Letos jsme získali evropský standard Certifikovaný cyklozaměstnavatel, který nám dal zajímavé podněty. Ať už to jsou drobnosti jako umístění cyklostojanů pro návštěvy, nebo pořízení servisní sady na kola, či cyklopřednášek. Dále se zamýšlíme i nad možností obohacení naší flotily referentských vozidel o elektrokola nebo elektrokoloběžky,“ popisuje další plány HR managerka firmy Renata Millerová.

Součástí certifikace je i veřejná osvěta v tématu, jak zlepšovat podmínky na pracovišti. Firmám je k dispozici průvodce certifikací, ve kterém naleznou všechna opatření, která vytvoří z jejich pracovišť místa přívětivá pro zaměstnance dojíždějící na kole. Vedle průvodce mohou firmy navštívit inspirační databázi příkladů dobré firemní praxe.

Certifikaci cyklozaměstnavatel v Česku koordinuje Nadace Partnerství, která již od roku 2005 poskytuje certifikaci kvality turistických služeb Cyklisté vítáni. Posláním certifikace Cyklisté vítáni je zlepšování podmínek na straně ubytovacích a stravovacích zařízení a jiných turistických cílů. Nadace Partnerství vydala již více než 1000 certifikací. Nyní nabízí skrze Certifikovaného cyklozaměstnavatele podobnou službu i zaměstnavatelům.

Více informací najdete na www.cyklozamestnavatel.cz
Logo ke stažení na bit.ly/cyklo-logo
Ilustrační fotografie ke stažení na bit.ly/cyklo-foto

Kontakt: Michal Šindelář, koordinátor certifikace, michal.sindelar@nap.cz, tel. 733 286 101

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody. Každoročně vyhlašuje oblíbenou celostátní anketu Strom roku, založila tradici Festivalu otevřených sklepů, v Brně postavila vzdělávací centrum Otevřená zahrada určené pro environmentální vzdělávání žáků škol, dospělých i studentů univerzit.
www.nadacepartnerstvi.cz

Jitka Jirků

manažerka projektu